تاسیسات

با نصب عایق حرارتی گرم شوید!

بیایید با یک سوال شروع کنیم، وقتی هوا سرد شود چه کاری انجام می دهید؟ حتما اولین کاری که می کنید روشن کردن سیستم گرمایشی خانه خواهد بود و یا لباس بیشتری خواهید پوشید. آیا می دانید دلیل احساس این گرما چیست و در واقع ژاکت شما چه کاری انجام می دهد تا شما گرم بمانید؟! درست است، ژاکت به عنوان یک عایق حرارتی عمل می کند.

در این مقاله از مجله شیروونی قصد داریم به بررسی کامل انواع عایق حرارتی و کاربرد آن در منازل و به عنوان جزئی مهم از مصالح ساختمانی صحبت کنیم. در این مقاله جواب خود را برای علکرد عایق حرارتی خواهید یافت و می توانید به عنوان راهنمایی جامع از این صفحه استفاده کنید.

 عایق حرارتی چیست ؟

گرما نوعی از انرژی محسوب می شود. ما به این انرژی برای گرم کردن و پخت و پز نیاز داریم! برای مثال یک چای دلچسب در سرمای زمستان نیاز اولیه ای به گرما خواهد داشت. البته این گرما شاید از طریق الکتریسیته و یا گاز به دست بیاید اما هنگامی که چای گرم و دلچسب خود را بر روی میز کارتان قرار دهید، برای تمام عمر گرم نخواهد ماند!

به این فرآیند، انتقال گرما می گویند و این همان مسئله ای است که در خانه ها مشکل سرما را ایجاد می کند و راه حل آن نیازمند استفاده از انواع عایق حرارتی خواهد بود. در واقع انواع عایق ها مانند عایق رطوبتی و عایق صوتی و همچنین نوع حرارتی آن برای صرفه جوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

این مطلب هم حتما بخوانید!  3 مزیت مهم پشم سنگ

 انواع عایق حرارتی

  1. پشم سنگ
  2. پسم شیشه
  3. الیاف معدنی
  4. تخته های فیبری
  5. پلاستیک ها

 پشم سنگ

پشم سنگ یکی از محبوب ترین انواع عایق حرارتی به شما می رود. این عایق می تواند به صورت عایق حرارتی سقف و یا عایق حرارتی دیوار داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

پشم سنگ عموما از ذوب کردن سنگ های مشخصی مانند سنگ بازالت در دمای بسیار بالا به دست می آید. این ماده ذوب شده را در دمای هوا قرار می دهند تا سرد شود و رشته های به دست آمده را به هم فشرده می کنند و پشم سنگ ایجاد می شود. پشم سنگ جدای از این که می تواند به عنوان عایق حرارتی دیوار عملکرد خوبی داشته باشد، به عنوان عایق صوتی و رطوبتی نیز به خوبی عمل می کند.

ویژگی های منحصر به فرد این محصول به شکل زیر است:

  • از مواد طبیعی تشکیل شده است.
  • می توان بیشتر از 75 درصد آن را بازیافت کرد.
  • مقاوم در برابر آتش تا  دمای 1400 درجه می باشد.
  • عایق رطوبتی مناسبی است.

 پشم شیشه

بی شک نام پشم شیشه به گوشتان خورده است و یا از این عایق حرارتی حتی استفاده نیز کرده اید! پشم شیشه نیز نوعی الیاف معدنی محسوب می شود که به عنوان عایق حرارتی و صوتی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید دلیل کمتر استفاده شدن پشم شیشه را نصب سخت این محصول دانست.

دیدگاهتان را بنویسید