سنگ ساختمانیمصالح ساختمانی

چگونه سنگ تراورتن را رنگ آمیزی و محافظت کنیم؟

رنگ کاری سنگ تراورتن

در این مطلب، قصد داریم طریقه صحیح و اصولی رنگ کردن سنگ تراورتن را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

سنگ تراورتن می تواند در طراحی دکوراسیون و نمای ساختمان مورد استفاده قرار گیرد، زیرا تراورتن نوعی سنگ لایم استون است که دارای ساختاری متخلخل است و به همین دلیل با گذشت زمان به آسانی کم رنگ می شوند، بنابراین رنگ آمیزی صحیح و اصولی آن می تواند این مشکل را برطرف کرده و از رنگ و رو رفتگی آن در برابر شرایط آب و هوایی بد و نور خورشید محافظت کند. برای رنگ کردن سنگ تراورتن، فقط کافی است چهار مرحله ساده زیر را انجام دهید.

ابتدا سنگ تراورتن را تمیز کنید

یک ظرف بردارید و مقداری مواد شوینده و آب را در آن مخلوط کنید، یک اسفنج یا آب را در مخلوط آب و کف شسته و سنگ ها را به آرامی تمیز کنید. اگر روی سطح تراورتن لکه های مقاومی وجود داشت، اسفنج را روی آنها مالیده تا جایی که لکه ها به طور کامل پاک شوند. درست مانند سنگ مرمر، در هنگام تمیز کردن سنگ تراورتن، از فرچه های زبر استفاده نکنید. سنگ ها را به خوبی شستشو داده و خشک کنید، هرگز سنگ تراورتن خیس را رنگ نکنید.

روی ترورتن، یک ماده درزگیر بمالید

گام بعدی این است که روی سنگ تراورتن، یک ماده آب بند یا درزگیر بمالید تا سنگ درزگیری و مهر و موم شود. برای این منظور می توانید از یک قلم موی نقاشی استفاده کنید. دلیل استفاده از ماده درزگیر این است که این ماده از رنگ روی سنگ تراورتن محافظت کرده و دوام آن را افزایش می دهد، همچنین مانع از جذب رنگ توسط سنگ می شود.

این مطلب هم حتما بخوانید!  سنگ ساختمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

رنگ کاری را شروع کنید

رنگ کردن سنگ های تراورتن می تواند یک ظاهر منحصر به فرد به آن دهد. انتخاب رنگ مناسب برای رنگ آمیزی سنگ ها می تواند درخشندگی و جلوه تایل های تراورتن و همچنین وسایل دکوری موجود در اتاق را افزایش دهد. یادتان نرود که مطمئن شوید که رنگی که استفاده می کنید، در برابر رطوبت مقاوم باشد.
قبل از شروع رنگ کاری سنگ تراورتن، مطمئن شوید که سطح آن به طور کامل خشک شده است، همچنین از قلم موی نقاشی استفاده کنید که کیفیت خوبی داشته باشد. رنگ کردن سطح سنگ را شروع کنید و به جای اینکه یک لایه رنگ ضخیم روی آن بمالید، بهتر است چن لایه رنگ نازک تر روی سنگ تراورتن اعمال کنید. چند دقیقه صبر کنید تا رنگ خشک شود و بعد از آن شروع به زدن یک لایه جدید روی آن کنید. تا زمانی که تن رنگ مورد نظرتان به دست نیامده است، رنگ کاری لایه های جدید را ادامه دهید. در آخر، حدود بیست و چهار ساعت صبر کنید تا رنگ خشک شود.

سیلانت یا ماده آب بندی را مجددا اعمال کنید

برای محافظت از رنگ در برابر گرد و غبار و سایر آلودگی های خارجی، یک لایه دیگر ماده درزگیر روی آن بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید