آخرین مقالاتآسانسور و پله برقیتاسیسات-گرمایش-سرمایش

مخترع آسانسور چه کسی است؟

مخترع آسانسور

در این مطلب قصد داریم درباره مخترع آسانسور و یا مخترعان آن، تاریخچه، روند و تکمیل این دستگاه صحبت کنیم. با مجله شیروونی همراه باشید.

سوال “مخترع آسانسور کیست؟” را نمی توان به سادگی پاسخ داد. در طول تاریخ بشر چندین مخترع بوده اند که برای حمل و نقل مسافران و کالاها در بین طبقات مختلف ساختمان راه حلی ارائه داده اند.

در زمان های قدیم، مدل های خاصی از آسانسورها ساخته شده بودند که توسط نیروی انسانی، حیوانات و آب کار می کردند. مهم ترین آنها آسانسورهای ساده ای بودند که در ساختمان اهرام مصر مورد استفاده قرار می گرفتند.

ارشمیدس، اولین مخترع بالابر

اولین مخترع آسانسور که نام آن در تاریخ ثبت شده است، ارشمیدس ریاضیدان یونانی بود که یک بالابر بر پایه ی قرقره ها، قلاب ها و چرثقیل دستی ساخت. طرح های او از قرن یکم قبل از میلاد مسیح تا قرن هجدهم استفاده می شد.

نخستین آسانسور توسط دانشمندی روسی به نام ایوان کوبلین (Ivan Kublin) و در اواخر قرن هجدهم ساخته شد که از آن فقط برای جابه جایی مسافران استفاده می شد. مکانیسم و قدرت چرخ دنده این اسانسور به اندازه ای بود که تنها می توانست وزن های کم را در فاصله های کوتاه جابه جا کند و فقط سه نمونه از این آسانسور نصب شد (دو تا در روسیه و یکی در لندن).

همچنین، پادشاه فرانسه لوئی چهاردهم از این آسانسورهای کوچک استفاده می کرد تا از طبقه همکف عمارت خود به بالکن برود.

الیشا اوتیس، مخترع اصلی آسانسور

در سال 1854 انقلابی در تکنولوژی آسانسورها اتفاق افتاد، زمانی که یک مخترع آمریکایی به نام الیشا اوتیس تولید آسانسور خود را آغاز کرد. این آسانسور با دستگاهی کار می کرد که در صورت بریدن طناب اصلی، این دستگاه از افتادن آسانسور جلوگیری می کرد.

این مطلب هم حتما بخوانید!  راهنمای کامل برای خرید بهترین انواع دوربین های مدار بسته در سال 2019

طولی نکشید که شرکت او، آسانسورهای تولید کرد که دارای تمامی ویژگی های مدرنی بود که آسانسورهای امروزی دارند (بالابر طناب چندگانه، درب های ایمن و غیره). در حال حاضر، شرکت آسانسور الیشا اوتیس اکثر آسانسورهای دنیا را تامین می کند. امروزه، الیشا اوتیس به خاطر اختراعاتش به عنوان پدر آسانسورها شناخته می شود.

مخترع آسانسور
مخترع آسانسور

مخترع آسانسور هیدرولیکی و الکتریکی

در اینجا لازم می دانیم در رابطه با اختراع آسانسور به دو نام دیگر اشاره کنیم. در سال 1846، سر ویلیام آرمسترانگ بریتانیایی اولین جرثقیل هیدرولیکی را بر اساس یک ایده از سر ویلیام تامسون ساخت.

شخص دیگری که در اینجا لازم می دانیم به آن اشاره کنیم، مهندس و مخترع آلمانی ورنر فون زیمنس است. او نخستین آسانسور الکتریکی را در سال 1880 ساخت. امروزه از هر دو آسانسور الکتریکی و هیدرولیکی به طور گسترده ای استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید