آخرین مقالاتآسانسور و پله برقیتاسیسات-گرمایش-سرمایش

چگونه از آسانسور در حال سقوط جان سالم به در ببریم؟

سقوط آسانسور

اگر شما فیلم های حادثه ای را دیده باشید، شاید در این ژانر فیلم ها به صحنه سقوط آسانسور برخورد کرده باشید. با دیدن چنین صحنه هایی شاید این سوال به ذهنتان خطور کند که اگر در آسانسور در حال سقوط گیر کنید چکار باید بکنید؟ 

با مجله شیروونی همراه باشید تا جواب این سوال تان را بگیرد.

خوشبختانه، آسانسورها کاملا ایمن هستند تا زمانی که تمهیدات ایمنی آنها رعایت شده و به درستی کار کند و مسافران درون کابین آسانسور بمانند.

بیشتر مصدومین و تلفات مربوط به آسانسورها برای کارگران ساختمانی در ساخت و سازها و کسانی که کارهای تعمیر و نگهداری را انجام می دهند اتفاق می افتد. ممکن است این افراد از چاه آسانسور سقوط کنند و یا در بین درهای آسانسور یا بین طبقات گیر کنند و له شده و بمیرند و یا تحت فشار وارده مصدوم شوند.

آسانسورهای مدرن برای جلوگیری از این سقوط های مرگبار دارای ویژگی ها ایمنی متعددی هستند.

در زمان سقوط آسانسور چکار کنیم؟

در طول زندگی هر کسی ممکن است اتفاقات مختلفی برایش بیافتد و همه ما شنیده ایم که حادثه هیچ وقت خبر نمی کند. یکی از حوادثی که ممکن است برای شما پیش بیاید سقوط آسانسور است پس بهتر است برای مقابله با آن آماده باشید. اگر می خواهید در هنگام سقوط آسانسور جان سالم به در ببرید ادامه مطلب را بخوانید.

پرش هنگام سقوط آسانسور، از افسانه تا واقعیت

سقوط آسانسور
سقوط آسانسور

برخی می گویند که در هنگام سقوط آسانسور و در لحظه آخر آن بهتر است بپرید تا از مرگ نجات پیدا کنید. لازم است بدانید که این گفته افسانه ای بیش نیست!

این مطلب هم حتما بخوانید!  راهنمای کامل برای خرید بهترین انواع دوربین های مدار بسته در سال 2019

اول از همه باید بدانید که در هنگام سقوط آسانسور پرش در آن کار آسانی نیست، زیرا یک سرعت نسبی سقوط به وجود می آید. شاید بگویید که بهتر است هنگام سقوط و در لحظه برخورد پرش کنید تا به این ترتیب از برخورد با زمین جلوگیری کنید.

اما لازم است بگوییم که هیچ وقت این کار را نکنید. هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که بعد از پرش کدام عضو بدن او به زمین برخورد می کند. بنابراین نمی توانید اعضای حیاتی بدن خود را از خطر در امان نگه دارید. از طرف دیگر با سرعتی که آسانسور در زمان سقوط دارد، اگر در لحظه آخر بپرید، قطعا با شدت زیادی با سقف برخورد خواهید کرد و سر و گردن شما کاملا نابود می شود.

در زمان سقوط آسانسور، مستقیم نایستید

هنگام سقوط آسانسور به صورت راست و مستقیم نایستید. اگر این مسئله را رعایت نکنید، فشاری که در لحظه برخورد به زمین به اعضای بدن شما وارد می شود 10 برابر خواهد بود. در این صورت به ستون فقرات شما صدمات بسیار جدی وارد می شود و به احتمال زیاد زنده نمی مانید.

دراز کشیدن، بهترین کار هنگام سقوط آسانسور

شاید ایده جالبی به نظر نرسد، اما بهترین کاری که در هنگام سقوط اسانسور لازم است انجام دهید این است که به پشت دراز بکشید. به این طریق فشاری که به بدن شما وارد می شود به حداقل می رسد. پس به محض اینکه احساس کردید تسمه های آسانسور پاره شده اند و دارید سقوط می کنید، به پشت دراز بکشید و دستان خود را مانند بالشت زیر سر و گردن خود بگذارید.

این مطلب هم حتما بخوانید!  آسانسور شیشه ای

 اگر ساختمان بسیار مرتفع بود و فرصت بیشتری داشتید می توانید یکی از لباس های خود مثلا کت یا شال خود را درآورده و زیر سرتان قرار دهید.

سقوط دسته جمعی

سقوط آسانسور
سقوط آسانسور

در هنگام سقوط اسانسور ممکن است تعداد افراد زیادی در آسانسور باشند. اگر 2 نفر هم در آسانسور باشند، معمولا می توان به راحتی دراز کشید. اما اگر تعداد افراد بیش از 2 نفر باشند، بهتر است سریعا روی زمین بنشینید، کت، کیف یا هر وسیله نرمی که دارید را زیر خود قرار دهید و سر و گردن خود را محکم با دست بغل کنید. در این صورت هنگام برخورد با زمین فشار کمتری به بدن شما وارد می شود.

از طرفی، اگر فضا کوچک تر از آن بود که بتوانید بنشینید، بهتر است زانوهای خود را مقداری خم کنید تا فشار کمتری به شما وارد شود.

امیدواریم که هیچ گاه چنین اتفاقی برای شما نیافتد که به این ترفندها نیاز پیدا کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید