قرار گرفتن در اسلاید

واتر استاپ هیدروفیلی چیست؟

به‌طور کلی واتراستاپ یک مولفه مهم در ساختار‌های بتنی است که برای محافظت از آن‌ها استفاده می‌شود. وظیفه اصلی واتراستاپ جلوگیری از نفوذ مایعات بویژه آب است که خود به 3 سیستم تزریق، PVC و منبسط شونده تقسیم می‌شود. در اینجا ما به بررسی واتراستاپ‌های هیدروفیلی (منبسط شونده) می‌پردازیم.
این نوع واتراستاپ که تقریبا جدید است مخصوص رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع قطع بتن ریزی است که به‌و‌سیله پلیمر‌های پلاستیکی و پلیمر با خاصیت ارتجاعی بسیار زیاد طراحی شده است. خاصیت این نوع از واتراستاپ‌ها این است که به‌صورت کنترل شده‌ای در تماس با آب منبسط می‌شوند که این باعث می‌شود درزهای اجرائی و درزهای سرد امکان عبور نداشته باشند. باید توجه داشته باشیم که مصرف واتراستاپ هیدروفیلی برای درزهای انبساطی ممنوع است و فقط برای درزهای اجرایی به‌کار می‌روند. به علت ساختار ویژه‌ای که در این واتراستاپ‌ تعبیه شده، تماس با آب بتن باعث افزایش حجم 400 درصدی و تماس با آب باران باعث افزایش حجم 500 درصدی در آن می‌شود.

خواص و اثرات واتراستاپ هیدروفیل

1. شکل پذیری بالا و نصب آسان
2. در زمان نصب نیازی به اورلپ کردن یا جوشکاری ندارد
3. ایجاد نوار واتراستاپ یکپارچه و بدون درز اورلوپ و فاقد گسیختگی
3. نصب و اجرای بسیار ساده‌ای دارد طوری‌که یک کارگر می‌تواند در هر ساعت 100 الی 120 متر واتراستاپ هیدروفیلی نصب کند و حتی روی سطوح ناهموار هم قابلیت اجرا دارد
4. مقاومت در برابر نم، رطوبت و خشک شدن مداوم
5. دارای قابلیت تراکم پذیری و شکل پذیری
6. آب بندی درزهای سرد ستون‌ها برای محافظت آرماتورها
7. عملکرد دائمی ، بدون نقص و حفظ شکل حتی در دماهای بالا
8. سمی نیست و در مخازن آب شیرین قابل استفاده است

کاربرد‌های واتراستاپ‌های هیدروفیلی

آب بندی درزهای اجرایی برای 2 حالت عمودی و افقی
آب بندی سطوح ناصاف و یا درزهای سرد احتمالی
آب بندی دور لوله‌های داخل سازه و جایگزینی مناسب برای فلنج‌های آب بند
آب بندی سدها، تونل‌ها، استخر‌ها، کانال‌های آب و تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب
آب بندی سازه‌های مدفون و نیمه مدفون، مقاطع بتنی برشی و دیواری باربر

این مطلب هم حتما بخوانید!  5 برند برتر دنیا در انواع دوربین های مدار بسته

نحوه اجرا واتراستاپ هیدروفیلی

قبل از هر چیز، تمامی سطوح زیر کار باید خشک، پاکیزه و بدون آلودگی، گرد و غبار، چربی و هر آلاینده‌ای که بتواند مانع از چسبیدن واتراستاپ شود باشد. ابتدا نوار واتراستاپ را در محل شیار قرار دهید، می‌توانید واتراستاپ را با چسب، میخ یا پیچ نگه‌دارید(با توجه به اینکه چسبندگی واتراستاپ هیدروفیلی اهمیت زیادی دارد توصیه می‌شود از چسب مخصوص واتراستاپ هیدروفیلی برای اتصال بتن و نوار واتراستاپ استفاده شود) انتهای رول‌ها را حداقل با 30 سانتی متر اورلپ نصب کنبد، برای اتصالات عمودی و افقی گوشه‌های واتراستاپ هیدروفیلی را تحت زاویه 45 درجه برش دهید و تکه عمودی نوار را بر تکه افقی قرار دهید. برای ایجاد اتصال T شکل دو تکه از نوار را بصورت عمود بر هم قرار داده و آن‌ها را با میخ یا پیچ ثابت کنید.
نکته: مقطعی که قرار است واتراستاپ هیدروفیلی در آن کار گذاشته شود نباید تا پیش از بتن ریزی در آب غوطه ور شود.
نکته: اجرای یک پوشش حداقل 50 میلیمتری از بتن روی واتراستاپ ضروری است.

عملکرد فنی واتراستاپ هیدروفیل

گل بتونیت موجود در واتراستاپ هیدروفیلی شامل ورقه‌های متعددی که شامل ذره‌های باردار می‌باشند است که در تماس با آب متورم شده و مانع عبور آب یا سایر مواد از درز مورد کاربرد می‌شوند. به علت وجود بار‌های مثبت و منفی که بین ورقه‌ها وجود دارد، هنگام بروز نشت، مولکول‌های آب به بارهای مثبت و منفی حمله کرده و با قرار دادن خودشان بین آن‌ها باعث تورم واتراستاپ هیدروفیلی می‌شوند. این بتونیت‌های هیدراته شده از نفوذ آب جلوگیری کرده و با افزایش فشار هیدرواستاتیک، باعث فشردگی بیشتر ورقه‌های کوچک شده که نتیجتا تشکیل درزگیر محکم تری را می‌دهد که یعنی ایجاد یک آب بند دائمی در مقابل فشار سیال.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

پایه TPE الاستومر ولکانیزه نشده
شکل نوار مستطیل شکل انعطاف پذیر
سایز mm 20*30
افزایش حجم در آب بتن 400 %
افزایش حجم در آب باران 500 %
شروع تورم بعد از 6 ساعت
سمی بودن غیر سمی
رنگ آبی، مشکی
سختی 35 Shore A
مقاومت کششی mpa 2
ازدیاد طول 400 %
دانسیته 3 % ± 22/1
بازده دمایی 20 الی 75
مقاومت تغییرات آب و هوائی بسیار خوب

این مطلب هم حتما بخوانید!  آشنایی با انواع درب ضد سرقت

با استاندارد‌های ذیل مطابقت دارد

ASTM D297،ASTM D792
ASTM D71،ASTM D217

نکات کلی

باید بدانیم که مدت زمان نگه‌داری واتراستاپ هیدروفیلی به‌مدت یکسال در بسته بندی اولیه است، که البته باید در محل خشک، خنک و تحت تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد. خوشبختانه این ماده هیچ گونه اثر سمی در طول مدت استفاده ایجاد نمی‌کند.
آزمون واتراستاپ هیدروفیلی با روش غرق کردن قطعه‌ای از این نوار در آب مردود است چون‌که در این روش بخش محصور کننده وجود ندارد و این نوار با امکان جذب تمامی آب درون ظرف مضمحل می‌گردد، اما در بتن واتراستاپ محصور بوده و صرفا با جذب آب و ایجاد مقادیر محدودی انبساط کاملا درز را برای عبور آب حتی با ارتفاع و فشار زیاد مسدود می‌کند و به خاطر محدودیت مقطع، جذب آب نوار متوقف می‌گردد.

سخن آخر: در نهایت این شما هستید که باید تشخیص دهید چه نوع واتراستاپی را برای کار خود مد نظر دارید اما با توجه به نکاتی که گفته شد، می‌توان در حالت کلی این‌طور در نظر گرفت که واتراستاپ هیدروفیلی به چند دلیل ساده می‌تواند اولویت اول شما باشد.
1. کارکرد بسیار جالبی که دارد بازدهی بسیار زیادی را برای آن به ارمغان آورده که مزیت بسیار مهمی است.
2. نصب و اجرای آن ساده بوده طوری‌که در زمان کوتاه می‌توان متراژ بالایی از آن را نصب کرد.
3. مقرون به‌صرفه بودن آن مزیت دیگری است که نظر ما را به خود جلب می‌کند.
4. و در نهایت ایمن بودن واتراستاپ هیدروفیلی از نظر سلامت. این موضوع که واتراستاپ هیدروفیلی ایجاد سم نمی‌کند بسیار جالب توجه است، فاکتور بهداشتی ای که برای کارهای مهندسی امروزی بشر در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین مزیت‌ها می‌باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید