مصالح دانه ایمصالح ساختمانی

انواع مصالح دانه ای

مصالح ساختمانی انواع زیادی دارند که مصالح دانه ای یکی از انواع مهم و کاربردی در بین آنهاست. مصالح دانه ای در پروژه های ساختمانی خانگی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند و بخش مهمی از ترکیبات سازنده مصالح ساختمانی مانند بتن و سیمان را تشکیل می دهند. بر طبق تعریف، مصالح دانه ای، ترکیبی از مصالحی مانند شن، ماسه و سنگ خرد شده است. آنها از معادن، گودال ها و حتی از مصالحی که در مناطق بیرون شهری و از دریا استخراج می شوند، تهیه خواهند شد. برای مثال، حدودا 80 درصد بتن آماده و 95 درصد آسفالت از مصالح دانه تشکیل شده است.

گرانیت

گرانیت بهترین مصالح دانه ای برای بتن با کیفیت بالا است. از آنجایی که گرانیت در رنگ های مختلفی مانند خاکستری، قرمز و صورتی به بازار عرضه می شود، می توان آن را به عنوان یک محصول ساختمانی دکوراتیو نیز استفاده کرد. خود گرانیت از فلدسپات، کریستال های کوارتز و میکا تشکیل می شود که رنگ سنگ گرانیت را تعیین می کنند.

سنگ آهک

سنگ آهک از طریق خرد شدن سنگ های رسوبی ایجاد می شود. این نوع مصالح دانه ای یکی از رایج ترین مصالح مورد استفاده در ساخت جاده ها، بتن مسلح، گرانیت و شن می باشد.

شن

نحوه تولید شن به این صورت است که ابتدا سنگ های معدنی را الک کرده و سپس سنگ های طبیعی آن را خرد می کنند. شن به اندازه همتای خود یعنی گرانیت، استحکام ندارد، اما اغلب ارزان تر هستند. یکی دیگر از نقاط ضعف و در عین حال خصوصیت مثبت شن این است که مقدار مواد رادیواکتیو آن کم است. این مصالح دانه ای برای ساخت فونداسیون ها و بتن ها، و همچنین محصولات ساخته شده از بتن مسلح و مواد مورد استفاده در ساخت جاده ها استفاده می شود. دو نوع شن وجود دارد:

  • سنگ خط دار: منظم، طبیعی یا خرد شده
  • شن: سنگ ریزه گرد که معمولا از رودخانه یا دریا استخراج می شوند.
این مطلب هم حتما بخوانید!  آشنایی کامل با ساندویچ پانل، مصالح ساختمانی مدرن

ماسه

ماسه برای حجیم و مقاوم کردن مصالحی مانند آسفالت و بتن مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین برای اهداف تزئینی نیز به کار می رود. ماسه با آب و دیگر مصالح دانه ای ترکیب می شود تا بتن مستحکم و دوام ساخته شود، بتنی که کاربردهای بی شماری در سراسر جهان دارد. همچنین، این نوع مصالح دانه ای نقش کلیدی در پیوند دادن مواد سازنده آسفالت و حمل و نقل آن با استفاده از مخلوط کن ها دارد.

 

توزیع ثانویه

بدست آمده با خرد کردن زباله های ساختمانی (بتن، آجر و آسفالت)، دانه های ثانویه به عنوان یک گزینه موثر و کم هزینه برای مواد دیگر طراحی شده است. این تقریبا دو برابر ارزان تر از گرانیت است، اما آن را به عنوان همتای گران قیمت آن قوی نیست. با این حال، ترکیبات ثانویه طیف گسترده ای از استفاده: یک پرکننده بزرگ در مقیاس برای بتن با نقاط قوت 5-20 MPa، ساخت و ساز جاده، کارهای تعمیر و نگهداری (استفاده شده در مناطق آسفالت شده و پیاده رو) و برای تقویت خاک های ضعیف. شما در شیروونی با تمام مصالح ساختمانی آشنا می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید