دکوراسیون

انواع پارکت از نظر جنس چوب

انواع پارکت

چوب به عنوان یک ماده طراحی داخلی، یک گزینه سازگار با محیط زیست است که شخصیت، گرما و راحتی را برای هر اتاق در خانه شما فراهم می کند.

پارکت به کفپوش‌هایی اطلاق می‌شود که بایستی از جنس چوب ساخته شده و به صورتهای مختلف قابل اجرا بر روی کف ساختمان می‌باشند. در گذشته بیشتر از مدلهایی که از چوب طبیعی با تکه‌های کوچک به صورت پازلی در کنار هم قرار می‌گرفت استفاده می‌شد. تعمیرکردن و ساب و لاک زدن پارکت بستگی به مکان استفاده شده و نظافت آنجا بستگی دارد.

پارکت
پارکت

معمولا کفپوش پارکت در اتاق های رسمی بزرگتر مانند اتاق غذاخوری نصب می شود. اگر شما در مورد نصب این نوع کفپوش  فکر می کنید، مهم است بدانید که چه نوع طراحی می خواهید.

طرز استفاده از پارکت به این صورت است که در ابتدا با استفاده از چسب های مخصوص، کف محل مورد نظر به دقت، می چسبانند. سپس در مرحله بعد، بعد از خشک شدن چسبهای بکار رفته و سفت شدن لایه های پارکت، سطوح بیرونی آنرا که روی آن قرار دارند را سابیده و بعد لاک می زنند تا صاف شود.

انواع پارکت
انواع پارکت

رنگ پارکت ها نسبت به دکوراسیون و طراحی محیط مشخص می شود و این که چه رنگی برای چه محیطی مناسب تر است. پارکت رنگ های روشن برای اتاق های کوچک تر و رنگ تیره برای اتاق ها با وسعت بالا.

نگهداری و مراقیت از پارکت یکی از مواردی است در دوام و پایداری پارکت شما تاثیر زیادی دارد. بهتر است شما در سال یک بار پارکت ها را با رنگ های مخصوص براق کننده تمیز کنید تا ظاهر تمیزی به خود بگیرند.

این مطلب هم حتما بخوانید!  چطور رنگ مناسب را برای خانه بخریم؟

شرایط آب و هوایی از موارد دیگری می باشد که بر انتخاب شما در نوع چوب پارکت تاثیر دارد.

در سال های اخیر به نظر می رسد که کفپوش های مهندسی شده پارکت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، چرا که آنها مقرون به صرفه، آسان برای نصب و جذاب هستند.

انواع پارکت از نظر جنس

در این قسمت با انواع پارکت و جنس آن آشنا می شویم.

پارکت چوب بلوط

یکی از بهترین نوع چوب در پارکت که از دوام و کیفیت بالایی برخوردار می باشد. چوب بلوط به دلیل دوام  بالایی که دارد در ساخت خانه و ابزار خانه بسیار استفاده می شود. رنگ چوب بلوط بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشد به همین دلیل پرطرفدارترین نوع پارکت به حساب می آید.

 

پارکت چوب افرا

چوب افرا یکی از درختانی می باشد که در بسیاری از جنگل های جهان از جمله شمال ایران بسیار رشد می کند این چوب بسیار رایج می باشد و در صنعت و تولید ابزار و آلات موسیقی از آن استفاده می شود. رنگ چوب افرا روشن می باشد و استفاده از این چوب در پارکت برای روشنی و بازتاب نور در محیط استفاده می شود.

پارکت طبیعی
پارکت طبیعی

پارکت چوب راش

چوب راش بسیار با دوام و با کیفیت می باشد و از گذشته جزو چوب های محبوب به حساب می آید.چوب راش در کنار استحکام دارای وزن بسیار سبکی می باشد که یک مزیت بسیار مهم در پارکت می باشد.

 

پارکت چوب گردو

چوب گردو از چوب های با مقاومت می باشد که از قدیم به عنوان چوب مغرور و سرکش شهرت دارد. تاریخ این چوب نشان می دهد که اولین بار این درخت از ایران به اروپا برده شده است. از چوب گردو برای ساخت شطرنج و مبل استفاده می شود. اما جنس پارکت چوب گردو به دلیل استحکام و مقاومت انتخاب خوبی برای کفپوش شما می باشد.

این مطلب هم حتما بخوانید!  امنیت درب ضد سرقت چگونه است؟

 

پارکت چوب درخت گیلاس

چوب درخت گیلاس دارای مقاومت و زیبایی زیادی است و اکثرا به رنگ طلایی میل به قهوه ای می باشد. پارکت چوب گیلاس به دلیل زیبایی که در رنگ دارد باعث جذابیت دکوراسیون محیط شما می شود.

دیدگاهتان را بنویسید